Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Rachunkowość dla firm – zobacz na czym polega współpraca z biurem rachunkowym

Zakładając bądź prowadząc swoją działalność należy brać pod uwagę nie tylko zysk, straty, przepisy prawne i pomysł na biznes, ale także kwestie księgowe. Jest to jedna z najważniejszych kwestii, bez niej nasza firma szybko przestanie istnieć.

Polskie prawo jest często skomplikowane, a co za tym idzie każdy przedsiębiorca musi mieć szerokie pojęcie o kwestiach rachunkowych. Na pomoc przychodzą nam biura rachunkowe, które proponują prowadzenie ewidencji podatkowych, archiwizację dokumentów czy porady z zakresu księgowości.

segregator-ksiegowyKorzystanie z biur rachunkowych niesie za sobą wiele korzyści. Przedsiębiorca nie tylko oszczędza swój czas, ale również pieniądze. Poza tym naszymi finansami zajmują się specjaliści i profesjonaliści z zakresu rachunkowości. Kolejnym zabezpieczeniem dla przedsiębiorców jest przymus, by biura rachunkowe posiadały ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, co w przypadku jakichkolwiek błędów bądź zaległości daje szanse na odszkodowanie, pokrywające potencjalne straty. Należy jednak dodać, że odpowiedzialność zawsze leży po stronie przedsiębiorcy, w związku z tym należy bardzo rozsądnie wybrać biuro rachunkowe.

Na czym polega współpraca z wybranym przez nas  biurem rachunkowym?

Zarówno biuro jak i przedsiębiorca ma swoje obowiązki, które musi wypełnić, aby współpraca przebiegała pomyślnie. Przedsiębiorca jest zobowiązany do dostarczania wszelkich dokumentów w określonym czasie. Da to pewność, że księgowy terminowo wypełni wszelkie deklaracje i doręczy je odpowiednim organom, a także opłaci składki. Ważne są także faktury, zarówno wystawianie tych przychodowych jak i gromadzenie kosztowych w określonym czasie. Przedsiębiorca musi mieć świadomość, że bardzo ważna kwestią we współpracy jest wprowadzanie danych do programu fakturującego, które dostarcza najczęściej biuro. Zgodna współpraca pozwoli na poprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, natomiast jeśli koordynacja nie będzie przebiegać pomyślnie, przedsiębiorca może się liczyć nie tylko z karami pieniężnymi, ale również kontrolą z Urzędu Skarbowego.

podatki

Jednak przedsiębiorca ma również swoje prawa. Biura powinny pozwolić swoim klientom na kontakt z księgowymi, a Ci winni udzielać im merytorycznych rady. Warto również zwrócić uwagę na możliwość dostarczania dokumentów drogą elektroniczną, co pozwoli zaoszczędzić czas. Przydatne jest także aplikacja internetowa, która pozwala na ciągły dostęp do firmowych finansów. Jest to nie tylko wygodne ale i praktyczne. Jednak najważniejszą kwestią we współpracy przedsiębiorcy z biurem rachunkowym jest zaufanie. Powierzając swoje listy płac, faktury, dane osobowe, musimy mieć pełne zaufanie w to, że nasze dokumenty nie trafią w niepowołane ręce. Aktualnie na rynku istnieje wiele biur rachunkowych. Wybierając takowe musimy nie tylko upewnić się, że są specjalistami w swoim fachu, ale warto zaczerpnąć  wiedzy u innych firm, które korzystają z usług wybranego podmiotu.

2 komentarze

  1. Tomek
    Tomek 27 października, 2016

    Korzystam od kilku lat z uslug biuar rachunkowego nie wyobrazam sobie bez nich zycia!

  2. Adam
    Adam 27 marca, 2019

    Dzięki za informacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *