Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Przedsiębiorco! Co musisz wiedzieć o JPK

Od 1 lipca 2016 r. w życie wszedł obowiązek stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego w dużych przedsiębiorstwach. Pozostałe firmy mają jeszcze 2 lata na wprowadzenie JPK. Wiele przedsiębiorstw jednak nie ma pojęcia, czym jest Jednolity Plik Kontrolny i co wyniknie z jego wprowadzenia.

Najprościej rzecz ujmując Jednolity Plik Kontrolny to plik elektroniczny stworzony z informatycznych danych przedsiębiorstwa w postaci xml, dzięki odpowiednim algorytmom pozwoli wyodrębnić potrzebne dane merytoryczne. JPK zawiera siedem struktur: 1 – księgi rachunkowe, 2- wyciągi bankowe, 3 – magazyn, 4 – ewidencje zakupu i sprzedaży, 5 – faktury VAT, 6 – podatkowa księga przychodów i rozchodów, 7 – ewidencje przychodów.

Wszystkie te dane mają być przesyłane do organów podatkowych, co pozwoli im na szybszą i dokładniejszą analizę, a przede wszystkim pozwoli im uzyskać sprawniejszy dostęp do informacji o danym przedsiębiorstwie, na przykład o prowadzonych transakcjach z danym podmiotem gospodarczym.

Kontrole w firmach dzięki JPK mają być szybsze i nie będą wymagały uporczywych odwiedzin urzędników. Brak zastosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego odpowiednim organom podlega odpowiedzialności karno-skarbowej.

w księgowości

Przedsiębiorstwa muszą sprostać standardom stawianym przez Ministerstwo Finansów, ponieważ dane przesłane muszą mieć określoną postać. Dlatego trzeba się liczyć ze zmianami w systemach informatycznych. Wiele systemów finansowo-księgowych, z których korzystają firmy powinno dostarczyć wymaganych danych, a producenci są przygotowani do prowadzenia modyfikacji oraz pomocy w postaci wsparcia technicznego. Jednak niektóre firmy działające w oparciu o zintegrowane systemy pochodzące od licznych dostawców mogą mieć problem z wprowadzeniem JPK przez rozproszone dane. Warto już dziś zorientować się jak wygląda to u nas w firmie i czy nie trzeba skontaktować się dostawcami oprogramowania, ponieważ dostosowania systemów IT może zająć dłuższy czas.

JPK dotyczy również firmy zarejestrowanych na terytorium Polski, a niemających siedziby w kraju.

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego ma uszczelnić system podatkowy. Szacuje się, że przyniesie dodatkowe wpływy w wysokości 200 mln zł a w kolejnym roku nawet 300 mln zł. JPK ma być nie tylko ułatwieniem dla kontrolerów, którzy będą mogli zbadać księgi w wersji elektronicznej, ale też ograniczy obowiązki przedsiębiorcy podczas kontroli podatkowej, ponieważ dane generowane będą automatycznie.

Po wprowadzeniu obowiązku JPK dla mniejszych przedsiębiorców usługi księgowe prowadzone przez wyspecjalizowane biura rachunkowe jak Tax-Bonus z Dąbrowy Górniczej staną się wręcz niezbędne, a przedsiębiorcy rozliczający się osobiście już teraz powinni pomyśleć nad wyborem odpowiedniego biura rachunkowego.

9 komentarzy

 1. Arek
  Arek 27 października, 2016

  Dzięki, przymierzamy się do wdrożenia w firmie całego systemu obsługi księgowej. JPK to dla nas kolejne koszty, szkoda że tak dużo kosztów, a tak mało przywilejów mają dzisiaj przedsiębiorcy 🙁

 2. Janek
  Janek 1 lutego, 2017

  Bez biura rachunkowego coraz trudniej 🙁 Właśnie z uwagi na koniecznosć wysyłki z JPK powaznie myślę nad skorzystaniem z usług biura rachunkowego. Nie mam głowy do tych wszystkich nowinek technologicznych 🙁

 3. Daniel
  Daniel 22 czerwca, 2017

  Myślę że to wyjdzie z korzyścią dla nas wszystkich 🙂

 4. Onyks
  Onyks 2 lipca, 2017

  Dzięki chyba będzie trzeba zlecić całą ksiegowość na zewnątrz. Koszty dostosowania przestarzałych systemów informatycznych za wysokie.

 5. Aniulka
  Aniulka 2 października, 2017

  Dziękuję! A wiecie coś na temat typów plików JPK? Bo tak czytam i chyba nie każdy trzeba cyklicznie przesyłać.

 6. wkurzony
  wkurzony 13 listopada, 2017

  Dodatkowy koszt w firmie albo na zmianę oprogramowania księgowego albo na oddelegowanie zadań do biur rachunkowych.

 7. Renata
  Renata 5 grudnia, 2017

  Dziękuję!

 8. Kubik
  Kubik 28 czerwca, 2019

  Dzięki przyda się!

 9. Dyna
  Dyna 21 grudnia, 2019

  Od kwietnia kolejne zmiany 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *