Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Dostałeś PIT 11 i co dalej?

PIT 11 to formularz wypełniany przez pracodawcę (płatnika) i dostarczany pracownikom, aby na jego podstawie mogli rozliczyć osiągnięte w roku podatkowym dochody. Znajdują się w nim między innymi informacje dotyczące danych osobowych pracownika, osiąganych przez niego przychodów, zryczałtowanych kosztów ich uzyskania, a także odprowadzanych składek podatkowych oraz związanych z ubezpieczeniami społecznymi.

Kiedy mija ostateczny termin dostarczenia PIT 11 w 2019 roku?

Płatnicy są zobowiązani wysłać PIT 11 w ściśle określonym terminie. W przypadku jego dostarczenia w wersji papierowej (bezpośrednio lub za pośrednictwem poczty), ostateczny termin mija 31 stycznia. Jeśli zaś zostanie on przesłany w postaci elektronicznej, można tego dokonać nie później niż do 28 lutego.

Co zrobić po otrzymaniu formularza od pracodawcy?

Jeżeli pracodawca wręczył Ci PIT 11, wtedy Twoim zadaniem będzie sporządzenie na jego podstawie deklaracji podatkowej i dostarczenie jej do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Urzędu Skarbowego. Najczęściej jest to PIT 37, np. jeżeli wykonywałeś jedynie pracę na etacie lub w ramach umowy cywilnoprawnej. Jeżeli natomiast prowadziłeś działalność gospodarczą lub osiągałeś inne dochody, wtedy konieczne może się okazać sporządzenie deklaracji PIT 36.

Deklarację podatkową na podstawie PIT 11 możesz złożyć na kilka sposobów: w okienku Urzędu Skarbowego, wysyłając list polecony lub korzystając z darmowego programu PIT 2019. Najwygodniejszą opcją jest bez wątpienia wysłanie PIT-u online. Nie musisz wtedy tracić czasu na dojazd do urzędu czy stanie w kolejkach, ani ponosić kosztów usług pocztowych. Możesz wypełnić formularz bez wychodzenia z domu, minimalizując ryzyko błędów. Wystarczy, że prawidłowo przepiszesz wartości liczbowe znajdujące się w PIT 11.

liczby

Może zdarzyć się taka sytuacja, że otrzymasz kilka takich formularzy– np. kiedy osiągałeś dochody z kilku różnych źródeł. Wówczas Twoim zadaniem będzie zsumowanie wartości z poszczególnych pól z każdego otrzymanego PIT 11. System sprawdzi prawidłowość wpisanych danych, po czym możliwe będzie przesłanie deklaracji do Urzędu Skarbowego. Ostatnim krokiem jest wpisanie kwoty przychodów osiągniętych w zeszłym roku podatkowym. Ostatecznie otrzymasz potwierdzenie złożenia zeznania w formie UPU (Urzędowego Potwierdzenia Odbioru).

Istnieje również możliwość skorzystania z opcji wstępnie wypełnionego zeznania (PFR) w przypadku sporządzania deklaracji PIT 36 oraz PIT 38. W takim przypadku deklaracja zostanie uzupełniona na podstawie informacji przekazanych przez pracodawców. Następnie Twoim zadaniem będzie potwierdzenie swojej tożsamości oraz skorzystanie z ewentualnych ulg i odliczeń podatkowych.

Co w przypadku, jeżeli pracodawca nie prześle PIT 11?

Może się jednak zdarzyć taka sytuacja, że nie otrzymasz formularza PIT 11 od swojego pracodawcy. W takim przypadku niestety nie jesteś zwolniony z obowiązku wysłania deklaracji. Jeżeli tego nie zrobisz, wtedy będą Ci grozić konsekwencje karne. Dlatego w pierwszej kolejności warto przesłać do pracodawcy ponaglenie, przypominające mu o niespełnieniu powinności. Jeżeli nie otrzymasz jednak informacji potrzebnych Ci do rozliczenia podatkowego, będziesz wtedy musiał samodzielnie ustalić wysokości własnych wynagrodzeń i zsumować je w skali całego roku. Konieczne będzie również ustalenie wartości odprowadzanych składek oraz właściwej wysokości przysługujących kosztów uzyskania przychodów. Dopiero na tej podstawie będziesz w stanie sporządzić deklarację, do której należy dołączyć pisemne wyjaśnienie o niespełnieniu obowiązku przez pracodawcę.

w biurze z pracodawcą rozmowa o pit 11

3 komentarze

 1. Adam
  Adam 26 czerwca, 2019

  Niektorzy pracodawcy w ogole nie przesylaja pit 11 musialem sam wyliczac wszystko i rozliczac sie z dochodow.

 2. Radek
  Radek 15 sierpnia, 2019

  A co gdy pracodawca zapomniał na przesłać pitu? Trzeba to gdzieś zgłaszać do urzędu skarobwego?

 3. Diego
  Diego 9 września, 2019

  Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *