Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Gdy wystawiasz fakturę przed wykonaniem usługi

Z początkiem roku 2014 weszły w życie  przepisy ustawy o podatku VAT pozwalające na wystawienie faktycznej faktury do 30 dni przed wykonaniem usługi, dokonaniem dostawy towaru lub otrzymaniem całości bądź części zapłaty.

W przypadku kiedy dokonujesz dostawy towaru lub jesteś wykonawcą danej usługi, to wystawienie wcześniejsze faktury VAT (poza kilkoma przypadkami) nie powoduje u Ciebie obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie dostawy towaru bądź wykonania usługi.

Natomiast w przypadku kiedy to Ty jesteś nabywcą danego towaru lub usługi, a otrzymałeś fakturę VAT przed realizacją zamówienia towaru czy usługi, to możesz odliczyć podatek naliczony w chwili kiedy u wystawcy faktury powstał obowiązek podatkowy, czyli tak naprawdę w chwili dostawy towaru czy wykonaniu usługi.

faktury

Istnieje możliwość wystawienia faktury wcześniej niż 30 dni przed wykonaniem usługi czy dostawą (art. 19z ust. 3, 4 i ust. 5 ustawy o VAT), jeśli na fakturze VAT znajdują się informację jakiego okresu rozliczeniowego ona dotyczy.  Przykładem może być faktura za dostawę energii elektrycznej, dzierżawę i wynajem , usługę telekomunikacyjnych, czyli faktury VAT, przy których  obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia.

Dostawy i usługi, w przypadku których na fakturze wskazany jest okres jej dotyczący, mogą  być wystawione mogą zostać w każdej chwili, kiedy są rozliczane w okresach rozliczeniowych. Jednak taki okres nie może przekroczyć roku. W chwili otrzymania, faktura nie stwarza obowiązku opodatkowania. Od obowiązku opodatkowania zależy okres, do którego faktura się odnosi a nie termin jej wystawienia.

Jeden komentarz

  1. Ada Kolasa
    Ada Kolasa 9 grudnia, 2016

    Dzięki za poradnik!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *